Čokoládové fondue — pro společné zážitky

Autor: Kateřina Turzová

Zkoušeli jste čokoládové fondue doma a divili jste se, jak to, že není tak krásně hladké jako v restauraci? Jak to, že vám se připaluje? Co byla ta tajemná příchuť? I já jsem s domácím fondue trochu bojovala a mám pro vás pár tipů jak ho vylepšit.

Potřebné suroviny:

  • 200g hořké nebo mléčné čokolády
  • 140ml smetany (33%)

Navíc:

  • koření nebo alkohol dle chuti
  • špetka soli
  • ovoce nebo cokoliv co chcete do čokolády namáčet

 

Postup:

 

Koupili jste si kouzelnou keramickou mystičku na fondue, v barvě a designu, která odpovídala vašim představám. Natěšeně jste pod ní hned zapálili svíčku a nedočkavě nasypali čokoládu. Těšili jste se, že než nakrájíte ovoce, že se vám čokoláda pěkně rozpustí a konečně si vychutnáte tu dobrotu doma, ať už sami, nebo s přáteli.

Ale ouha. Čokoláda se začala připalovat? A to i přesto že mícháte jak zběsilí? Co s tím? Zředit smetanou nebo mlékem?

Kruciš, vždyť se to celé zdrclo a místo krásné hladké čokolády máte v misce něco cuckovitého, na co už i vy přestáváte mít chuť. Možná to začnete alespoň ochutnávat, abyste si zachovali dekorum před přáteli, ale rozhodně to není ten požitek, na který jste se připravovali.

Než tu krásnou fondue misku vyhodíte, zastavte se.

Příprava krásného hladkého fondue je velmi jednoduchá. Jen se musíte smířit s pár minutami nutné pozornosti a jedním hrncem a metličkou na umytí navíc:

Do malého hrnce (já používám tzv. mléčňák s uchem a zobáčkem pro pohodlné přelití směsi) nalijte smetanu.

Na středním plamenu smetanu pomalu zahřívejte a míchejte

dokud nezačne jemně kypět.

V tom okamžiku stáhněte hrnec z plotny, přidejte čokoládu a míchejte, dokud se čokoláda nerozpustí úplně dohladka. Jakmile je směs krásně lesklá a hladká, přelijte ji do vaší keramické misky nad plamenem čajové svíčky a hned servírujte. (Pozor: misku mějte předehřátou, tzn., že svíčku pod ní zapalte nejlépe dříve, než se pustíte do přípravy čokoládového dipu) Na namáčení můžete používat speciální fondue vidličky, které většinou bývají součástí fondue setu. Pokud jako já experimentujete na začátku s vlastním „fondovačem“, můžete použít i klasické vidličky, dezertní vidličky, špejle nebo bambusové špízové špejle, které se mně osobně osvědčily

nejvíc a jsou dnes k dostání v běžných hypermarketech. (Navíc si ušetříte trochu nádobí).

Pokud vám začne čokoládový dip trochu tuhnout, přidejte jednu polévkovou lžíci smetany a pořádně promíchejte. Eventuelně se vám může stát (nám se to tedy ještě nestalo), že se vám čokoláda vyvaří rychleji, než ji sníte. Pak je načase začít vařit nový dip od začátku.

Variace:

Už víte jak připravit dokonalý dip, a proto vám prozradím, jak ho ještě vylepšit.

Při dochucování se fantazii meze nekladou. A u dochucování čokolády to, podle mně, platí dvojnásobně. Proto pro vás mám 3 základní zásady, jimiž se já při dochucování čokoládového fondue řídím:

Nebát se vyzkoušet jakoukoliv kombinaci! Je to čokoláda a chutná skvěle s čímkoliv.

Tekuté příchutě přidávám po 2 polévkových lžících. (2 PL)

Extraktů a tuhých ingrediencí stačí 1 čajová lžička. (1 čl)

Pokud si i přes tyto 3 zásady nejste jistí a hledáte odvahu co zkombinovat, mám pro vás na závěr ještě pár našich oblíbených kombinací.

1 čl pomerančové nebo grepové kůry vykouzlí svěží ovocnou čokoládu. Pokud použijete bílou čokoládu s citrónovou kůrou, je to nejen skvělá změna, ale nebudete se ji moci nabažit. Zárukou pro dámské dýchánky je dochucování jakýmkoliv „dámským“ likérem: Bailey’s, Amaretto nebo višňový likér. V případě že máte doma různé sirupy na dochucení kávy, můžete je bez ostychu použít. (2 PL).

Pořádná špetka (nebo 1 čl) dobré mleté/instatní kávy umí s

čokoládou zázraky.

Vanilkový extrakt (1 čl) je klasika, kterou nikdy nic nezkazíte a přitom čokoládu povýšíte na nezapomenutelný zážitek. Milujete AfterEightky? Přidejte 1 čl peprmintového extraktu. Je skvělou letní kombinací pro zahradní pikniky.

Na závěr pro vás mám tip od mého kamaráda z Mexika. Pro jedinečnou romantickou chvilku přidejte 1 čl smíchané skořice s Chilli papričkami. Věřte, že taková kombinace vás nenechá chladnými.

Dip-ables

Přiznávám, že nad tímto slovem jsem si lámala notnou chvíli hlavu, ale nepřišla jsem na to, jak ho patřičně přeložit. Slovo “namáčedla” mi vůbec nepřijde sexy a k čokoládě se mi vůbec nehodí, tak jsem

se rozhodla ho ponechat v původním znění, čímž se omlouvám všem češtinářům. Zároveň vás vyzývám, pokud přijdete na nějaký sexy překlad, napište mi ho a já pak nadpis velmi ráda změním.

Určitě všichni tušíte, že se jedná o to, co vše můžeme do čokoládového dipu namáčet.

Bezpochybně vás napadne hromada ovoce nevyjímaje jahody. Namáčet do čokolády můžete ale opravdu vše, co máte rádi a co je k jídlu. Ani tady se fantazii a kombinacím žádné meze nekladou.

Nebojte se ani slaných věcí, například pistácie. Sice se vám ji asi nepodaří napíchnout na vidličku, ale vy si určitě poradíte.

Určitě znáte z amerických filmů možnost namáčet si marschmallows. Mě osobně marschmallows moc nechutnají, ale použijete-li je výjimečně na dětskou oslavu, budete odměněni zářivými úsměvy a možná se dočkáte i sladké čokoládové pusy (podobně fungují i obyčejní gumoví medvídci).

A pokud nenajdete v zimě žádné čerstvé ovoce, nebojte se použít sušené nebo kandované. Zaručuji vám, že třeba kandovaný zázvor namočený v čokoládě nezůstane bez odezvy.

Dobrou chuť

Vaše Kateřina Turzová

Milovnice a znalkyně čokolády, autorka blogu www.vunecokolady.cz

Komentáře